“A közösségi mezőgazdálkodás a gazdák és fogyasztóik közvetlen kapcsolatán, hosszú távú elköteleződésén és partnerségén alapuló gazdálkodási forma.”
“Lényege, hogy a gazdálkodó mellett a fogyasztóknak is fontos szerepe van a gazdaság fenntartásában. A gyakorlatban, a közösségi mezőgazdaság egy gazdából vagy gazdacsoportból és egy vásárlói körből áll, akik kölcsönösen elkötelezik magukat az együttműködés mellett, és ezt írásos megállapodásban is rögzítik.”
A vásárlók vállalják, hogy a gazdaság termékeit előre meghatározott áron, egy előre meghatározott időszakra vagy az egész szezonban megveszik. A gazda pedig vállalja, hogy ebben az időszakban a közösség számára a legjobb tudása szerint termel.”
Tudatos Vásárlók Egyesülete – közösségi mezőgazdálkodás
A fenti definíció annyira frappáns, hogy jobbat nem tudnánk írni, így a Tudatos Vásárlók Egyesületének egyik kiadványából van az idézet.
Sok ember együtt attól lesz közösség, hogy közös célok, közös élmények kötik össze őket. Találkozunk hetente egyszer a zöldségdobozok átvételekor, recepteket cserélünk, együtt tervezzük meg azt, hogy milyen növényeket, milyen fajtákat termesszünk, közösen osztjuk el a megtermelt zöldségeket.
Mi nem kereskedők vagyunk, hanem kertészek.
A közösség megfinanszírozza a tagdíjjal, hogy mi hetente elvigyük nektek azt, amit a részetekre termesztettünk. Ha valamiből olyan sok termett, hogy nem fér be a dobozba, akkor szétosztjuk egymás között, vagy feldolgozzuk. Persze, ha valamiből kevesebb termett, mint terveztük, mert például elvitte valamilyen betegség, akkor azt a keveset osztjuk szét. Szerencsére közel 100 fajta növényt termesztünk nektek, így arra rendkívül kicsi az esély, hogy egyszerre menjen tönkre minden. Nyugodtak lehettek, hogy mindig lesz mit dobozolni :).
Közösen kell a természet körforgását is elfogadnunk, így hát télen nincs finom paradicsom, de nincs tagdíj sem.
A hagyományos közgazdasági felfogással ellentétben, a felek nálunk nem ellenérdekeltek, hanem sokkal inkább szövetségesek. Nem úgy, mint egy piacon vagy áruházban, ahol a vevő és az eladó között a termék ára feszül ellentétként. Ott az egyik fél mindig rosszabbul jár, vagy legalábbis úgy érzi.
Nálunk másképp van: a klubtagok előfinanszírozzák a termesztés költségeit, ezért cserébe minden megtermett zöldség és gyümölcs közösen kerül szétosztásra.
Van egy közös biogazdaságunk, így ti nem csupán vásárlók vagytok, hanem kapcsolódtok a termőföldhöz, a gazdálkodáshoz.
Ezzel egy olyan rendszer fennmaradását és fejlődését segítitek: